Cesta na Kanárské ostrovy v době covidové

(Aktualizováno 7. 5. 2021 a dále již nebude)

S příchodem celosvětové pandemie začalo být cestování za hranice značně omezené. Protože ale rád trávím zimní měsíce v teple u moře, rozhodl jsem se zkusit i přes všechny nástrahy odletět na své oblíbené Kanárské ostrovy a pracovat odtamtud na dálku. Přesun se nakonec vydařil a já bych proto s vámi rád posdílel vlastní zkušenosti s tím, jak cesta probíhala a co bylo potřeba vyřídit.

Zdroj: nationalgeographic.com

V první řadě bych chtěl zmínit, že cestování je v této době rozhodně složitější, nevyzpytatelnější a s ohledem na zdraví podstatně rizikovější. Neberte tedy prosím tento článek jako doporučení k cestování, nechci vás mít na triku 😉 Pokud jste se ale k cestě rozhodli sami a nyní jen hledáte zkušenosti ostatních, pusťte se směle do čtení.

Obecně k cestování během pandemie

Doba je skutečně velmi dynamická a cestování je jedna z věcí, na které se to podepsalo nejvíc. V různých částech světa se situace může změnit prakticky ze dne na den a je tak prakticky nemožné cokoliv s jistotou naplánovat. Pokud se tedy rozhodnete někam vycestovat, je dobré se připravit na to, že to může dopadnout jakkoliv. A to od zrušených letů, přes nutnost zůstat v cizině v karanténě, až po neplánovaný pobyt v nemocnici.

S ohledem na to je tedy dobré zvážit několik věcí. Tou nejdůležitější je asi to, do které země se vypravíte. K tomu bych rád doporučil skvělou službu Can I travel, která vám poradí odkud, kam a za jakých podmínek můžete vycestovat. Vedle toho je vhodné si ověřovat aktuální doporučení Ministerstva zahraničních věcí, informace Ministerstva zdravotnictví a oboje pak ideálně ještě doplnit konzultací s někým, kdo v dané zemi žije a bude vám schopen popsat, jak tamní situace reálně vypadá.

Dále stojí za to zvážit i kvalitu zdravotní péče v dané zemi a pořídit si s ohledem na to i dostatečně kvalitní cestovní pojištění. Jako dobrý rozcestník k tomu, jak se k aktuální situaci staví jednotlivé pojišťovny, sepsal nedávno na svém blogu Digitální nomádství kolega Martin.

Nakonec bych doporučil být připravený na situaci, že budete nuceni zůstat na nějakém místě déle, než jste původně plánovali. Pokud tedy musíte ve svých plánech zohlednit pracovní povinnosti (a máte to štěstí, že můžete pracovat online), určitě bych s sebou přibalil i notebook. Už jsem slyšel o mnoha lidech, kteří se během posledních měsíců stali neplánovanými digitálními nomády 😉

Kupujeme letenku na Kanáry

Jak to tedy bylo s mojí cestou na Kanáry? Odletěl jsem začátkem ledna 2021 z Prahy na ostrov Gran Canaria. Nebyla to moje první cesta tímto směrem a vždy předtím jsem byl schopen se tam dostat velice levně (buď letem z nějaké okolní země, nebo s výhodným přestupem). Vzhledem k aktuální pandemické situaci jsem ale nechtěl riskovat komplikace při přestupu a rozhodl jsem se tentokrát pro dražší přímý let.

Zvolil jsem cestu se Smartwings, kteří daným směrem létají pravidelně jednou týdně. Letenku jsem si ale koupil přes jejich partnera ČSA, kteří mě přesvědčili svojí aktuální nabídkou umožňující u všech letů provedených do 31. 3. 2021 bezplatnou změnu termínu. Pokud by se tedy těsně před cestou objevil nějaký problém, je možné daný let 24 hodin předem libovolně přebookovat na jiné datum (a jak jsem se informoval na zákaznické lince, je možné změnu termínu provést v případě potřeby i opakovaně).

Pokud byste přeci jen chtěli letět levněji, můžete zkusit najít jiný spoj pomocí skvělého vyhledávače Kiwi. Když jsem se o to pokoušel já, byly tam docela zajímavé nabídky od Ryanairu s jedním přestupem nebo také přímé spoje z Německa či Rakouska. V takovém případě je ale větší risk, že se na cestě něco nepovede (např. zrušený navazující let nebo zákaz vstupu do země odletu). Takovou letenku bych tedy nekupoval příliš dopředu anebo pokud ano, tak bych si k ní také pořídil cestovní pojištění, které zohledňuje některý z možných problémů a pokryje vám případné náklady.

Jinak jak už je mým dobrým zvykem (když podnikám nějakou delší cestu s nejasným plánem), objednal jsem si jednosměrnou letenku. To obecně doporučuji všem cestovatelům, protože nikdy nevíte, jak se věci vyvinou, a může tak dávat smysl mít otevřené možnosti. V této době mi ale tento způsob cestování přijde ještě víc k věci než kdykoliv předtím. Pokud se tedy ve vašem případě nejedná o krátkou dovolenou a jste navíc i časově flexibilní, zvažte pořízení jednosměrné letenky. Nákup té zpáteční pak klidně nechte až na později, kdy bude situace jasnější.

Povolení ke vstupu na území Španělska

Jak snad každý správný cestovatel ví, Kanárské ostrovy jsou oficiálně součástí Španělského království. Ostrovům se ale daří udržet si určitou úroveň autonomie, takže se na ně někdy vztahují trochu jiné nařízení, než na zbylou část země.

To se týká i situace ohledně covidu. Ostrovy jsou s ohledem na aktuální nákazu považovány na nejbezpečnější část Španělska, protože dlouhodobě vykazují nejnižší čísla z celé země. Ostatně i český cestovní semafor toto zohledňuje, takže ačkoliv je jinak celé Španělsko tmavě červené, ostrovy jsou v tuto chvíli označeny jako výjimka a je obarveno normální červenou. Stejně tak je pro ně vyčleněna i samostatná stránka s informacemi na webu MZV.

Verze cestovatelského semaforu platná od 5. 2. 2021 (zdroj: koronavirus.mzcr.cz)

I přes to je však dobré aktuální vývoj situace sledovat podrobněji, protože čísla a restriktivní opatření se na jednotlivých ostrovech liší. Přes vánoční svátky tak například bylo nejhůř zasažené Tenerife a během ledna zase Gran Canaria. Aktuálně se ale situace na celém souostroví postupně zlepšuje a můžeme jen doufat, že tento trend vydrží. Vývoj výskytu nemoci na ostrovech můžete sledovat na speciální stránce portálu elDiario, stupně jednotlivých opatření na této stránce a k ucelenému pohledu si můžete pročíst i poslední zprávy na Canarian Weekly.

Nicméně ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z ostrovů, stejně je nutné splnit obecné náležitosti pro cestování na území Španělska. Jedním z nich je potvrzení o negativním testu na koronavirus a druhým je vyplněný sanitární dotazník, na jehož základě obdržíte speciální QR kód opravňující vás ke vstupu do země.

Potvrzení o negativním výsledku testu

Aktuálně pro občany ČR platí, že pro vstup na jakékoliv území Španělska potřebují mít potvrzení o negativním testu na koronavirus provedený metodou PCR. Na některých stránkách se sice můžete dočíst starou informaci, že zrovna pro Kanáry platí výjimka a že tedy stačí test antigenní, ale toto již bohužel není pravda. (Toto nařízení sice chvíli skutečně platilo, ale velmi brzy bylo opět zrušeno centrální španělskou vládou.)

Test musí být maximálně 72 hodin starý (počítá se čas odběru) a musí být vyveden v jednom z hlavních evropských jazyků (tj. anglicky, španělsky, francouzsky nebo německy). Již jsem se setkal i s informací, že někdo nebyl vpuštěn na palubu letadla kvůli tomu, že mě potvrzení pouze v češtině. Je tedy dobrý nápad si ověřit, že odběrné místo poskytuje potvrzení v mezinárodním formátu.

Potvrzení si můžete sehnat na mnoha místech. Jako dobrý rozcestník můžete použít seznam na webu Cestuj levně. Není tedy příliš často aktualizovaný, takže je dobré si ještě ověřit konkrétní podmínky přímo na vlastních stránkách dané laboratoře, nicméně se to hodí jako výchozí bod pro hledání dalších informací.

Dobré je také dát si pozor na to, jak rychle daná laboratoř zvládne dodat výsledky. Ty jsou typicky posílány elektronicky, ale doba zpracování se může lišit. Typicky laboratoře slibují výsledky dodat do 2448 hodin a při plánování vaší cesty je s tím tedy dobré počítat.

Připravte se na to, že vás to bude stát nějakých 1700–2000 Kč. Někde se platí předem online, jinde zase na místě kartou. Na pražském letišti dokonce zvládnou i expresní PCR test hotový do 3 hodin, ale stojí to nesmyslných cca 8000 Kč.

Moje zkušenosti s odběrem

V případě letu na Kanáry po mě chtěli potvrzení o testu již při odbavení na Ruzyni, takže bylo žádoucí mít v ruce výsledek již tam (a ne tedy až v cílové destinaci). Časově to celé bylo ostatně trochu veselé, protože jsem chtěl mít výsledek dostatečně brzy na to, abych v případě pozitivního testu ještě stihl přebookování letenky, ale zároveň už ne natolik brzy, abych se i v případě zpožděného letu ještě vešel do zmiňovaných 72 hodin.

Pro sobotní let ve 12:00 jsem se tedy rozhodl jít na test ve čtvrtek ráno. Otestovat jsem se nechal v Dejvicích u společnosti Prevedig, kde je potřeba se dopředu objednat. Avizovali tam sice, že dodání výsledku může trvat až 48 hodin, ale moje obavy se nakonec ukázaly jako zbytečné, protože výsledek přišel již během 8 hodin. I tak jsem ale slyšel zkušenosti některých cestovatelů, že některé laboratoře to do 24 hodin skutečně nestihly, takže je dobré mít toto na paměti.

Jinak odběr byl rychlý a dobře zorganizovaný – dalo se čekat venku na vzduchu a na řadu jsem skutečně přišel v objednaný čas. Co bych však dané laboratoři vytknul bylo technické řešení pro zaslání výsledků. Z nějakého důvodu mi totiž potvrzení nešlo stáhnout na telefonu s Androidem. Na počítači i na iPhonu (díky Báro) to sice bylo v pořádku, ale Android se s tím prostě nepopral. Tak pokud půjdete do Prevedigu, pozor na to.

Pro kompletní informaci dodám jen to, že potvrzení o testu po mě chtěli jen u check-inu a brány v ČR, ale ve Španělsku už ne. Nikdo ho ale nějak detailně nezkoumal a skutečně tak asi stačilo, že je to v cizím jazyce a je tam napsáno „negative“. Dokument jsem měl vytištěný, ale bývalo by ho stačilo jen ukázat na displeji telefonu.

Získání QR kódu 

Jak už bylo řečeno výše, pro vstup na území Španělska budete potřebovat speciální QR kód. Ten získáte po vyplnění sanitárního dotazníku, který najdete buď na webu Spain Travel Health nebo si jej tam můžete stáhnout i jako aplikaci do telefonu (Android / iOS).

Formulář je potřeba vyplnit nejdříve 48 hodin před příletem. Je v angličtině a obsahuje celkem standardní otázky, jako jsou vaše nacionále, číslo letu a sedadla. Dále několik prohlášení o tom, jestli jste byli v poslední době v kontaktu s někým nakaženým, zda se cítíte zdrávi a jaké bude první místo, kam po příletu zamíříte. Po vyplnění těchto informací by vám měl na e-mail přijít potřebný kód.

Moje zkušenosti s QR kódem

Při pokusu o získání QR kódu jsem se ale opět trochu zapotil, protože ne vše fungovalo tak, jak bych očekával. Chtěl jsem si původně formulář vyplnit ještě v klidu domova, ale narazil jsem na to, že nevím číslo sedačky. Nedařilo se mi totiž udělat on-line check-in, kde bych býval číslo zjistil. Bez něj se ale nedalo pokračovat (a vymýšlet jsem si ho nechtěl) 🙂

(Tady asi ale byla chyba na mojí straně, protože jsem se snažil udělat si checkin na webu ČSA. Tam to tu mojí rezervaci vůbec neumělo najít, a proto jsem si řekl, že formulář dokončím až po osobním check-inu na letišti na základě letenky. Jak jsem ale později zjistil, na webu Smartwings by se to číslo sedačky asi bývalo zjistit dalo.)

Další potíž ovšem nastala na straně mobilní aplikace. Ať jsem se snažil sebevíc, při odeslání mi vždy vyskočila jen hláška „Communication error“ a k tomu informace, ať to zkusím později. Opakovaně jsem to zkoušel asi hodinu, ale bohužel bez výsledku. Jinak mi přišlo, že většina spolucestujících kód měla, ale zároveň jsem se ale dal do řeči i s jedněmi, kteří sice úspěšně prošli webovou verzí, ale kód jim stejně nepřišel.  

Kód po mě chtěli nejprve vidět na check-inu, ale i bez něj mě nechali jít dál. Na bráně už ho chtěli vidět trochu víc, ale appka pořád házela chybu. Takže když si ještě jednou ověřili, že jsem to skutečně opakovaně zkoušel, nechali mě jít dál a jen mi řekli, že to půjde vyřešit na palubě pomocí papírového formuláře. Ten mi pak skutečně dali (a obsahoval stejné otázky jako ten elektronický). 

Nakonec jsem ho ale nepotřeboval, protože po příletu do Las Palmas se appka najednou vzpamatovala, konečně šla odeslat a já tak těsně před kontrolou obratem získal na mail požadovaný QR kód. Ten pak stačilo ukázat kontrole, která si ho naskenovala a to bylo vše. Co jsem tak ale pozoroval okolní dění, vypadalo to, že by stačilo kontrole předložit ten papírový formulář společně s potvrzením negativního testu a nějak by se to stejně vymyslelo.

Závěrem

Ačkoliv jsem byl zvědavý, jak to celé proběhne, bylo to nakonec úplně v pohodě. Trochu mě vystrašily zkušenosti některých cestovatelů, které kvůli chybějícím požadavkům nepustili na palubu, ale podle všeho to vypadá, že klíčové je mít to potvrzení o negativním výsledku testu a zbytek už se dá vymyslet i jinak. Cestování je teď tedy sice o něco složitější a nákladnější, ale můžeme být rádi, že je vůbec možné.

Přesto mě cesta trochu překvapila, protože zatímco jsem očekával poloprázdný let, ve skutečnosti bylo letadlo tak ze tří čtvrtin obsazené. Místo vysněných prázdných sedaček jsem se tedy klasicky celých pět hodin tísnil v blízkosti dalších cestujících. Uklidňovalo mě ale vědomí, že všichni mají poměrně čerstvý negativní výsledek, což společně s povinností mít na sobě roušku (od 25. 2. nově respirátor nebo roušky dvě) tu pravděpodobnost nákazy podstatně snižuje.

Jinak ale cesta proběhla hladce a já se nyní postupně zabydluji na Kanárech. Časem z toho nejspíš zase vznikne další blogpost, tak mě nezapomeňte sledovat na Facebooku nebo Instagramu ať se dozvíte o dalších novinkách!

Aktualizace: Od 10. 5. 2021 se opět mění podmínky návratu do vlasti. Cestující z Kanárských ostrovů musí před vstupem do ČR i nadále vyplnit příjezdový formulář, ale nemusí již na území ČR následně absolvovat PCR test a zůstávat v samoizolaci (podrobnosti na webech MZMZV). Přesto je dobré počítat s tím, že část aerolinek požaduje negativní test (antigen nebo PCR) přes nástupem do letadla.

Rate this post

Komentáře

  1. Díky, parádní návod. Co mi přijde jako důležité je ještě situace na místě. Jak se dá na místě cestovat, jestli jsou otevřen restaurace, třeba muzea a další kulturní zařízení. Nemáte prosím tip na nějaký šikovný klidně i mezinárodní rozcestník?

    1. Ono se to dost dynamicky mění, takže co je platné jeden týden, ten další už být nemusí 🙂 Nejlepší zdroj tedy asi vždy bude aktuální místní zpravodajství… Nicméně třeba Gran Canaria je teď na stupni 3, což pro restaurace znamená, že mohou být max. 4 lidi u stolu, otevřené jsou jen zahrádky a po 10. večer je zákaz vycházení… Přes den je ale na ulicích dost živo, dá se být na pláži, některá kulturní zařízení otevřená jsou a během dne mohou turisté cestovat bez omezení… Nějaké restrikce tu tedy jsou, ale atmosféra je zatím ok 😉

      1. Díky za super článek a hodnotné informace. 🙂 Budu se těšit na další. Mimochodem, jak jsi to řešil s ubytkem? Měl jsi něco zamluveného předem, nebo jsi to řešil až na místě? Uvažuju booknout si bydlení na první měsíc na Kanárech přes Airbnb, ale v případě pozitivního testu by se to asi hůř vymáhalo zpátky. Jak jsi to vyřešil ty?
        Díky a užívej! 🙂

        Verča

        1. Díky za dotaz, Verčo 🙂 Já osobně to při delších pobytech vždy řeším tak, že si do začátku najdu něco kratšího, a teprve až na místě pak hledám ubytko, kde zůstanu déle (a stejně tak jsem to udělal i tentokrát 😉 ). Jen se připrav na to, že po tobě v ubytovacím zařízení můžou chtít potvrzení o negativním výsledku testu a taky ukázat nainstalovanou aplikaci Radar Covid v telefonu (resp. tak jim to nařizuje zákon, ale realita může být jiná).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *